Polska naprawdę wstaje z kolan, ale nie tak, jak chciałby tego PiS

Uznaliśmy, że wszystko, co wywalczono w 1989 roku, będzie dane na zawsze. A okazało się, że obecna władza w dwa lata kilkoma ustawami zdemolowała porządek prawny w kraju. Poszło im łatwo, bo przez całe lata środowisko sędziowskie odseparowało się od społeczeństwa - Krystian Markiewicz

 

Zmiany w ustawie o KRS, SN i sądach powszechnych

Teraz po wymianie ponad 170 prezesów i wiceprezesów jest za późno na takie rozwiązania. Większość zmian jest tylko pozorna, bo w obecnej sytuacji wymiaru sprawiedliwości praktycznie nic nie zmieni - Bartłomiej Przymusiński.

 

Ministerstwo Ziobry zabiera pieniądze sądom powszechnym

Nie ma podstaw do tego, by odbierać pieniądze sądom powszechnym. Jeżeli rząd zdecydował się na zmiany w SN, to powinien zabezpieczyć środki w budżecie. Tymczasem widać, że ktoś nie przewidział wydatków i szybkim ruchem chce załatać dziurę - Krystian Markiewicz.

 

Trybunał Sprawiedliwości jest kompetentny do oceny gwarancji niezawisłości sądów krajowych

Trybunał Sprawiedliwości uznał, że ma wyraźną kompetencję traktatową do oceny działania wymiaru sprawiedliwości w państwach członkowskich UE (Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE (TS albo Trybunał) z 27 lutego 2017 r. w sprawie C-64/16 Associação Sindical dos Juízes Portugueses).

Na sędziego rejonowego przypada średnio 995,8 sprawy

Dane nie obejmują spraw wieczystoksięgowych, rejestrowych i e-sądu.

 

"Biała księga" Morawieckiego. Gdzie rząd mówi prawdę, a gdzie nie?

Premier Morawiecki przedstawił w Brukseli "białą księgę" w sprawie Trybunału Konstytucyjnego i reformy sądów. Punkt po punkcie dziennikarze sprawdzają, gdzie rząd napisał prawdę, a gdzie się od niej oddala.

 

Markiewicz do Durczoka: "sami sędziowie przegrają każdą wojnę"

- Wbrew pozorom, z miesiąca na miesiąc, środowisko sędziowskie jest coraz bardziej przekonane o tym, gdzie jest ta jasna strona mocy. Te wybory do KRS-u to bardzo mocno pokazały.

 

Tredobler skilsmissegebyret i Polen: – Svekker mulighetene til de svakeste

o sytuacji w Polsce Krystian Markiewicz w prasie norweskiej.

Wybory do KRS nietransparentne, skład wadliwy - uważają NRA, HFPC, INPRIS

Krajowa Rada Sądownictwa zostanie obsadzona w sposób wadliwy, gdyż nie będzie w niej sędziów SN - uważa Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej. Z kolei Helsińska Fundacja Praw Człowieka wraz z Instytutem Prawa i Społeczeństwa INPRIS zarzucają, że wbrew obietnicom prezydenta, wybory do KRS są nietransparentne.