Wyniki Konkursu na esej "Trzy najważniejsze prawa Człowieka - uzasadnij wybór"

Szanowni Państwo

Przedstawiamy dane laureatów konkursu na esej

pt.: „Trzy najważniejsze prawa człowieka – uzasadnij wybór”, 

zorganizowanego przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich IUSTITIA I Fundację Edukacji Prawnej IUSTITIA pod patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich. 

I miejsce: Krzysztof Andrulonis, klasa 1 h, II Liceum Ogólnokształcące im. Mieszka I w Szczecinie

II miejsce: Sylwia Korfanty, klasa 1 d, I Liceum Ogólnokształcące im. S. Sempołowskiej w Tarnowskich Górach

III miejsce: Barbara Dowgiałło, klasa 3 a, Gimnazjum Sportowe nr 3 w Sopocie

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za zaangażowanie.

Czytaj więcej...

Sądy, które przystąpiły do organizacji Dnia Wymiaru Sprawiedliwości

W dniu 23 maja 2017 r. odbędą się obchody Dnia Wymiaru Sprawiedliwości. Sądy z całego kraju zgłosiły swój udział w tym wydarzeniu. W budynkach niektórych sądów będą odbywały się m.in. wizyty uczniów Szkół  Podstawowych i Gimnazjalnych oraz młodzieży licealnej. Podczas tych wizyt uczniowie  będą mogli zapoznać się ze strukturą organizacyjną sądu z salami rozpraw sądowych, z wokandą, z rolą i udziałem poszczególnych uczestników postępowania sądowego. W tym dniu obywatele zainteresowani udziałem w rozprawie jako publiczność uzyskają pomoc pracownika lub wolontariusza i dostaną fioletową wstążkę.

Czytaj więcej...

Zaproszenie do organizowania Dnia Wymiaru Sprawiedliwości

Jak co roku, w dniu 23 maja będziemy obchodzić Dzień Wymiaru Sprawiedliwości.

Ma on upamiętniać rocznicę śmierci sędziego śledczego Giovanniego Falcone, jego żony oraz ochraniających ich funkcjonariuszy policji, zamordowanych 23 maja 1992 r. przez sycylijską mafię.

W poprzednim roku symbolem tego święta była fioletowa wstążka wpięta do stroju przez sędziów, pracowników sądów i przedstawicieli zawodów prawniczych. Fioletowe wstęgi dodatkowo zawisły w miejscach związanych z wymiarem sprawiedliwości, w budynkach sądów, kariatydach w Sądzie Najwyższym, a także na stronach internetowych.

W tym roku planujemy zaprosić obywateli do sądów na rozprawy i chcemy, aby to oni przypięli fioletowe wstążki do swoich strojów jako wyraz solidarności z sędziami i pracownikami wymiaru sprawiedliwości. Oprócz wymiaru symbolicznego przypięcie fioletowej wstążki będzie sygnałem dla sędziów, iż osoby znajdujące się na sali rozpraw celowo w tym dniu przyszły do sądu, aby uczestniczyć w jawnych rozprawach.

Prosimy o zorganizowanie w tym dniu przy wejściu do sądów oznaczonych punktów, w których obywatele zainteresowani udziałem w rozprawie jako publiczność uzyskają pomoc pracownika i dostaną fioletową wstążkę. Chcemy ogłosić listę tych sądów, dlatego prosimy Państwa o poinformowanie nas o przystąpieniu do akcji w tym dniu. Naszym partnerem, który będzie nas wspierał w organizacji DWS, będzie Fundacja Court Watch i jej wolontariusze. Przekażemy dane sądów biorących udział w akcji wolontariuszom Fundacji.

Jeśli to możliwe prosimy o umieszczenie fioletowych elementów wystroju budynków sądów.

Chcemy, aby ideą Dnia Wymiaru Sprawiedliwości było także poszerzanie świadomości i kultury prawnej społeczeństwa, a przede wszystkim młodych ludzi. Zapraszamy również w tym dniu do organizacji zajęć edukacyjnych o tematyce prawnej prowadzonych przez sędziów dla dzieci i młodzieży  lub innych wydarzeń o podobnym charakterze. W przypadku, gdyby do takiego wydarzenia miało dojść prosimy o informację zwrotną. Zostanie ona umieszczona na naszych stronach internetowych oraz w dostępnych nam kanałach informacyjnych (listy, maile, media społecznościowe). W sprawie wszystkich wydarzeń proszę o kontakt na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dysponujemy gotowym plakatem dotyczącym Dnia Wymiaru Sprawiedliwości. Jeśli Państwo wyrazicie zainteresowanie udostępnimy go w formie elektronicznej oraz w miarę możliwości prześlemy przygotowane egzemplarze.

Z wyrazami szacunku

Krystian Markiewicz

Oficjalny plakat wydarzenia

Przypominamy, 23 maja 2017 r. Dzień Wymiaru Sprawiedliwości!

do pobrania i wykorzystania tutaj: plakat

Konkurs "Trzy najważniejsze prawa Człowieka - uzasadnij wybór"

Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia 

ogłasza konkurs 

na esej o prawach człowieka pt.:

"Trzy najważniejsze prawa Człowieka - uzasadnij wybór"

Jest on elementem wielu działań podejmowanych przez nasze Stowarzyszenie w związku z obchodami Dnia Edukacji Prawnej

Honorowy patronat nad konkursem objął Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar

Prace pisemne prosimy przesyłać na adres: Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia, ul. Przyokopowa 33, 01-208 Warszawa lub pocztą elektroniczną na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Termin nadsyłania prac upływa 15 kwietnia 2017 roku.

Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi 23 maja 2017 r. w Dniu Wymiaru Sprawiedliwości. 

Zapraszamy wszystkich chętnych do nadsyłania swoich prac!